Пеларгонии в озеленении

ПЕЛАРГОНІЇ В ОЗЕЛЕНЕННІ

ВИКОРИСТАННЯ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДУ

PELARGONIUM LHER.ex AIT У ФІТОДИЗАЙНІ. 

    Пеларгонії (Pelargonuim L’Her. ex Ait.) є однією з найцікавіших груп рослин нашої планети у цьому сенсі. Вишуканість та довершеність форм листків та квіток, їх забарвлення, особливості квітування забезпечують високі декоративні якості рослин.

Вражаючи нас своєю красою і приносячи нам естетичну насолоду, вони покращують і оздоровлюють повітря в приміщеннях завдяки вмісту ефірних олій та фітонцидів. Їх здавна застосовують у фітодизайні, медицині, кулінарії і парфумерії. Ці рослини широко використовуються в озелененні: цілорічно на підвіконнях, а з весни до пізньої осені і в яскравому оформленні присадибних ділянок, садів і парків, на клумбах, рабатках і бордюрах.

Одним з головним напрямків розвитку озеленення і декоративного садівництва є цілеспрямований пошук і впровадження нових видів інтродуцентів, які характеризуються широким спектром декоративних якостей і тривалим строком привабливості протягом всього вегетаційного періоду. Використання в зеленому будівництві пеларгоній, послужить збагаченню асортименту декоративних рослин.

Більшість інтродукованих видів в роду Pelargonium характеризуються нормальним розвитком, рясним і тривалим цвітінням, високою декоративністю, стійкістю до хвороб та несприятливих факторів зовнішнього середовища. На сьогодні надзвичайно гострою проблемою є оптимізація довкілля у великих містах, оскільки рослинний світ тут піддається інтенсивному антропічному пресингу.

Одним з найбільш ефективних шляхів оптимізації вирішення цієї проблеми є підвищення декоративності насаджень шляхом введення в культуру нових видів, оскільки проблема розширення асортименту у квітникарстві завжди була і залишається актуальною. Тому оцінка перспективності нових інтродукованих видів, як джерела поповнення асортименту, є одним з приорітетних завдань. Пеларгонії у декоративному садівництві відіграють особливу роль: санітарну, екологічну та естетичну.

Велике різноманіття забарвлення форм квіток, рясне і тривале цвітіння, висока декоративність, стійкість до хвороб та несприятливих факторів зовнішнього середовища. Строки цвітіння дають нам можливість створювати композиції з участю пеларгоній, які поєднуються з хвойними видами та кущами, з трав’янистими рослинами і здатні задовольнити вишуканий смак. Окрім цвітіння вагова перевага пеларгоній перед іншими декоративними рослинами у формі їх листків, габітусі тощо. Це надзвичайно цікаві рослини, з біологічної точки зору, які наділені багатьма корисними властивостями. Так пеларгонії збагачують навколишнє середовище фітонцидами.

Аналіз багаторічних спостережень дозволив відібрати рослини родини Pelargonium для створення композицій на основі вивчення їх біологічних особливостей. Враховували такі показники як форми росту, габітус, опушеність, забарвлення квіток. Для використання в озелененні ми пропонуємо п’ять груп. Групу пеларгонії зональної (Pelargonium zonale) та групу пеларгонії велико квіткової, які  представлені великою кількістю сортів та гібридів (P.grandiflorum). Групу пеларгонії плющоподібної (P. peltatum), групу – пахучої пеларгонії „лимонні герані” (P.odoratissimum) та групу – пеларгонії сукулентної (P. tetragonum).

Зональні пеларгонії одні із витривалих, і довго квітучих рослин універсального призначення. Їх вирощують в кімнатах як горщикові рослини, де вони квітують майже цілий рік, і у відкритому ґрунті, де квітування триває з травня до заморозків. Їх можна вирощувати у вигляді кущика або сформованої рослини у вигляді деревця. Живуть вони до 20 років і більше.

Пеларгонії зональні в озелененні

Найпоширеніші сорти зональних пеларгоній:

     “Contrast”

Чудовий строкато-листковий трьохкольоровий сорт. Квітки яскраво-червоні, дрібні, на довгих квітконіжках, піднімаючись над компактними густо листковими кущами. Листки трьохкольорові: в центрі світло-зелені, потім іде чітка концентрична смужка з червоними і коричневими плямами, а по краю листової пластинки розташовується біла з мереженим малюнком кайма.

    “Corallenrit”

Квітки коралово-червоні, немахрові. Літом на сонці забарвлення більш насичене і яскраве, взимку воно більш світле. Листки зелені.

    “Glacik”

Квітки великі, білі, немахрові. Вони зібрані у великі суцвіття. Листки зелені.

    “Isabell”

Квітки червоні, напівмахрові. Листки зелені в центрі, з біло-зеленою каймою.

    “Melocherry”

Рано квітучий сорт. Квітки великі, малинові, махрові, зібрані у великі суцвіття. Листки темно-зелені.

    “Melowhite”

Сорт з раннім рясним цвітінням. Квітки білі, великі напівмахрові з щільним суцвіттям. Листки темно-зелені.

    “Occold Shieldо”

Строкато листковий сорт. Квітки світло-червоні, напівмахрові. Листки в центрі коричнево-зелені, а по краю листкової пластинки світло-зелені.

    Також рекомендуємо для використання в зимових садах рослини з великою кроною із секції Pelargonium – P.capitatum, P. radensP. betulinum, P. citronellumP. crispumP. cucullatum, P. denticulatum

Обратная связь